Poradna

-
Kdo a v jakých případech je odpovědný za poškození místní komunikace?
 

Je možné složku poplatku stanovenou na základě skutečných nákladů, které obci vznikají, stanovit nižší než 250 Kč (resp. 750 Kč od roku 2013), přestože náklady tyto částky přesahují?
 
-
 

AKTUÁLNÍ KURZY

-

Přihlaste se na akreditované kurzy

AKTUÁLNÍ NABÍDKA KUZRŮ

  

 
-
 

Akce SMO ČR

-

 

Právní konference

Svazu měst a obcí ČR

5.-7.2. 2020

Hotel Jezerka - Seč

 

-
 

Bezplatná právní poradna: Hospodaření obce

Jaké kroky jsou třeba vykonat pro zvýšení daně z nemovitosti?

Možnost obce zvýšit koeficienty, z kterých je počítána daň z nemovitostí, je stanovena přímo zákonem o dani z nemovitostí. V zásadě se tak může stát dvojím způsobem.

V prvé řadě je možné ovlivnit zákonné koeficienty stanovené podle počtu obyvatel obce. § 6 odst. 4 písm. b) a § 11 odst. 3 písm. a) zákona o dani z nemovitostí obsahují zmocnění k vydání obecně závazné vyhlášky, která zákonem stanovený koeficient může změnit, a obec se tak může posunout výše o jednu kategorii podle uvedeného členění. Navíc základní sazbu daně u jednotlivých druhů staveb podle § 11 odstavce 1 písm. b) až d), případně zvýšenou podle § 11 odst. 2, a samostatných nebytových prostorů podle odstavce 1 písm. c) a d) je možné násobit koeficientem 1,5, pokud je tento zaveden obecně závaznou vyhláškou (§ 11 odst. 3 písm. b/ zákona o dani z nemovitosti).
Druhou možností k navýšení daně z nemovitostí je oprávnění obsažené v § 12 zákona o dani z nemovitostí, které říká, že obec může k výše uvedenému ještě zavést koeficient místní; Obec může obecně závaznou vyhláškou pro všechny nemovitosti na území celé obce stanovit jeden místní koeficient ve výši 2, 3, 4 nebo 5. Tímto koeficientem se vynásobí daň poplatníka za jednotlivé druhy pozemků, staveb, samostatných nebytových prostorů a za byty, popřípadě jejich souhrny, s výjimkou pozemků uvedených v § 5 odst. 1.
 

Pro lektory

 

Kalendář akcí SMO ČR

-
 
-
 

Kontakty SMO ČR

-

Svaz měst a obcí ČR
5. května 1640/65
140 00 Praha 4
projekteso@smocr.cz
 

Hlavní projektový manažer
Ing. Jan Slanec
tel.: 734 316 478 
slanec@smocr.cz

Vedoucí expert procesů ve vzdělávání
Mgr. Jan Mareš
tel.: 730 894 888
mares@smocr.cz

 

Kontakty na další členy realizační týmu

ZDE

 

-
Copyright © 2023 Svaz měst a obcí ČR Realizace SEAL, s.r.o.